Rodzaje szkoleń do pracy na wysokości  

6.1 Dostęp budowlany

Dostęp budowlany to metoda wykorzystywana w pracy na wysokości polegająca na dostaniu się do stanowiska pracy wykorzystując klasyczne środki techniczne: drabiny, rusztowania, podnośniki, podesty. Dostęp budowlany to także wspinaczka po elementach konstrukcji i po obiektach takich jak słupy, kratownice czy maszty.

Przy pracach wykonywanych na rusztowaniach na wysokości powyżej 2 m od otaczającego poziomu podłogi lub terenu zewnętrznego oraz na podestach ruchomych wiszących należy w szczególności:

1) zapewnić bezpieczeństwo przy komunikacji pionowej i dojścia do stanowiska pracy,

2) zapewnić stabilność rusztowań i odpowiednią ich wytrzymałość na przewidywane obciążenia,

3) przed rozpoczęciem użytkowania rusztowania należy dokonać odbioru technicznego w trybie określonym w odrębnych przepisach.

Rusztowania i podesty ruchome wiszące powinny spełniać wymagania określone odpowiednio w odrębnych przepisach oraz w Polskich Normach(PN-EN).

Przy pracach na: słupach, masztach, konstrukcjach wieżowych, kominach, konstrukcjach budowlanych bez stropów, a także przy ustawianiu lub rozbiórce rusztowań oraz przy pracach na drabinach i klamrach na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu zewnętrznego lub podłogi należy w szczególności:
1) przed rozpoczęciem prac sprawdzić stan techniczny konstrukcji lub urządzeń, na których mają być wykonywane prace, w tym ich stabilność, wytrzymałość na przewidywane obciążenie oraz zabezpieczenie przed nie przewidywaną zmianą położenia, a także stan techniczny stałych elementów konstrukcji lub urządzeń mających służyć do mocowania linek bezpieczeństwa,

2) zapewnić stosowanie przez pracowników, odpowiedniego do rodzaju wykonywanych prac, sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości jak: szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa przymocowaną do stałych elementów konstrukcji, szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym (do prac w podparciu - na słupach, masztach itp.),

3) zapewnić stosowanie przez pracowników hełmów ochronnych przeznaczonych do prac na wysokości.

Wymagania określone powyżej dotyczą również prac wykonywanych na galeriach, pomostach, podestach i innych podwyższeniach, jeżeli rodzaj pracy wymaga od pracownika wychylenia się poza balustradę lub obrys urządzenia, na którym stoi, albo przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości.

6.2 Dostęp linowy

Dostęp linowy jest metodą pracy na wysokości prowadzoną w podwieszeniu lub podparciu . Stosuje się w nim dwa oddzielne, zakotwiczone i współdziałające systemy linowe - jeden roboczy, drugi asekuracyjny. Techniki dostępu linowego wykorzystuje się zawsze tam gdzie dojście do stanowiska pracy możliwe jest tylko poprzez przemieszczanie się po linie ( podchodzenie, zjazd, techniki mieszane).



 
 

Właściciel marki:

Rzeszowska Akademia Sportu
Krzysztof Bączkowski

Siedziba:

Zagorzyce 665A,
39-126 Zagorzyce

Oddział Rzeszów:

ul. Poniatowskiego 13A
35-026 Rzeszów
Nip: 8181630966
Numer telefonu: 606 664 028

Firmy, które nam zaufały:

  • a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f