Praca na wysokości – praca szczególnie niebezpieczna

Do prac szczególnie niebezpiecznych opisanych w „Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy” należy zaliczyć:

1. Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części;
2. Prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych;
3. Prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych;
4. Prace na wysokości.

Zaszeregowanie wykonywanej pracy do pracy szczególnie niebezpiecznej niesie za sobą pewne obowiązki, poczynając od określenia i przestrzegania szczegółowych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych w postaci instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy, poprzez zapewnienie pracownikom odpowiednich środków zabezpieczających przy pracach szczególnie niebezpiecznych i szkoleń okresowych w dziedzinie bhp nie rzadziej niż raz w roku, aż po prawidłowe wypełnianie odpowiednich dokumentów wymaganych przy pracach szczególnie niebezpiecznych, np. wykazu takich prac oraz pisemnych pozwoleń na wykonywanie takich prac. Wykonywanie prac szczególnie niebezpiecznych nakłada na pracodawcę podjęcie kilku podstawowych działań:

a) bezpośredni nadzór nad tymi pracami osobiście lub przez wyznaczone w tym celu osoby;
b) dobranie odpowiednich środków ochrony zbiorowej i/lub indywidualnej;
c) instruktaż pracowników obejmujący w szczególności: - imienny podział pracy, - kolejność wykonywania zadań, - wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach.

Pracodawca powinien zapewnić, aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio przeszkolone. Strefy szczególnego zagrożenia powinny być wyraźnie wygrodzone i oznakowane z umieszczeniem w widocznych miejscach tablic ostrzegawczych. Na pracodawcy ciąży także obowiązek w zakresie ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy oraz określenie szczegółowych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych. Formę prowadzenia dokumentów w ww. zakresie ustala pracodawca.

 
 

Właściciel marki:

Rzeszowska Akademia Sportu
Krzysztof Bączkowski

Siedziba:

Zagorzyce 665A,
39-126 Zagorzyce

Oddział Rzeszów:

ul. Poniatowskiego 13A
35-026 Rzeszów
Nip: 8181630966
Numer telefonu: 606 664 028

Firmy, które nam zaufały:

  • a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f