Środki Ochrony Indywidualnej (SOI) - wymagania.

Wymagania dla  SOI (środków ochrony indywidualnej) wynikające z przepisów kodeksu pracy oraz wprowadzenia dyrektyw Unii Europejskiej

W jednym z artykułów na stronie poruszyłem temat szkolenia pracowników z bezpiecznego wykonywania pracy na wysokości, teraz chciałbym przedstawić jak wygląda z prawnego punktu widzenia  dobór środków ochrony indywidualnej.

Niestety w polskim prawodawstwie nie ma jednego aktu prawnego, który zawiera wszystkie wytyczne dotyczące zasad doboru oraz użytkowania wyżej wymienionych środków. Wytycznych tych trzeba szukać w kilku aktach prawnych. W niniejszym artykule zebrałem najważniejsze przepisy dotyczące na co należy zwrócić uwagę dobierając środki chroniące  przed upadkiem z wysokości.

Dyrektywa 89/656/EWG z dnia 30 listopada 1989 roku o minimalnych wymaganiach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dotyczących stosowania przez pracowników środków ochrony indywidualnej w miejscu pracy określa minimalne wymagania w zakresie doboru i stosowania środków ochrony indywidualnej. Przepisy te określają sposób postępowania gdy brak jest możliwości zapobiegania ryzyku u źródła tj. pracodawca powinien dążyć m.in. do stosowania nowych rozwiązań technicznych lub bezpiecznej organizacji pracy, a gdy jest to niemożliwe nadawać priorytet środkom ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej.

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach- Artykuł 2376 § 2  Kodeksu Pracy. Do obrotu na terenie Unii Europejskiej mogą być wprowadzone środki, które spełniają wymagania Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich nr 89/686/EWG z dnia 21 grudnia 1989 r. wg Dziennika Urzędowego UE (2014/C 445/03) z 12.12.2014 r. w sprawie ujednolicenia przepisów prawnych państw członkowskich dotyczących środków ochrony indywidualnej. Dyrektywa ta określa wymagania zasadnicze dla środków ochrony indywidualnej (z ang. Personal Protective Equipment - PPE) . Postanowienia tej dyrektywy zostały przeniesione do prawa polskiego na mocy Kodeksu Pracy, Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności, Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. Nr 259, poz. 2173) oraz przepisów szczegółowych .

            Dyrektywa ta dotyczy wyposażenia ochrony indywidualnej ( z ang. PPE ) a dokładnie  zawiera spis norm PN-EN jakie muszą spełniać poszczególne SOI.

Co to jest norma EN (Europejska Norma) i PN-EN(Polska Norma-Europejska Norma tzw. zharmonizowana, czyli przyjęta na grunt prawa polskiego)? To dokument będący wynikiem normalizacji i standaryzujący jak najszerzej pojętą działalność badawczą, technologiczną, produkcyjną, usługową. Norma podaje do powszechnego i stałego użytku sposoby postępowania lub cechy charakterystyczne wyrobów, procesów lub usług. Norma może mieć albo charakter dokumentu technicznego i wtedy jej stosowanie jest fakultatywne albo prawno-technicznego, którego stosowanie jest obligatoryjne.

Podstawowym aktem prawnym mówiącym nam o ogólnych wymaganiach bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy jest Kodeks Pracy oraz wynikające z art. 237 15§ 1 niniejszej ustawy następujące  przepisy szczegółowe:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 czerwca 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zmianami (09.06 zm. Dz.U.11.173.1034)
  • Załącznik nr 2 oraz Tabele, 1-3 poświęcone są szczegółowym zasadom stosowania SOI
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych
  • Rozdział 8 Rusztowania i ruchome podesty robocze. §108 - §132
  • Rozdział 9 Roboty na wysokości. §133 - §142
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 września 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (U. 2003 nr 178 poz. 1745 2003.10.31 ).

Poza obowiązkiem dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach. Wprawdzie zgodnie z Ustawą z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji, stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne, należy jednak przyjąć, że ich stosowanie staje się obowiązkowe, jeżeli przepis szczególny tego wymaga.

Sumując:

  1. W kraju możemy nabyć tylko SOI spełniające normy PN-EN
  2. SOI chroniące przed upadkiem z wysokości dobieramy na podstawie:
  • Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 czerwca 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Załącznik nr 2 oraz Tabele, 1-3) 
  • Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich nr 89/686/EWG szukając w tytule PN - „Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości”
  • Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 września 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (U. 2003 nr 178 poz. 1745 2003.10.31
  • PN-EN 363:2005 Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości. Systemy powstrzymywania spadania

                                                          

Autor:  

 

Autor:  

Grzegorz Zaliwski

Instruktor alpinizmu przemysłowego
Szkoleniowiec NPKU „Akademia Polska”

Właściciel marki:

Rzeszowska Akademia Sportu
Krzysztof Bączkowski

Siedziba:

Zagorzyce 665A,
39-126 Zagorzyce

Oddział Rzeszów:

ul. Poniatowskiego 13A
35-026 Rzeszów
Nip: 8181630966
Numer telefonu: 606 664 028

Firmy, które nam zaufały:

  • a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f