Jak w praktyce dobrać Środki Ochrony Indywidualnej.

Jak w praktyce  dobrać SOI (środki ochrony indywidualnej) chroniące przed upadkiem  z wysokości –dostęp budowlany. 


Dostęp budowlany to technika wykorzystywana do pracy na wysokości, gdy  pracownik na stanowisku pracy wykorzystuje klasyczne środki: drabiny, rusztowania, podesty, podnośniki koszowe, rampy przeładunkowe itp. Technika ta obejmuje także poruszanie się po konstrukcjach takich jak: maszty, słupy, kratownice, dachy płaskie i podobne konstrukcje oraz tzw. pracę w podparciu z wykorzystaniem urządzeń do ustalania pozycji przy pracy( tzw. linki opasujące)

Zgodnie z § 16.1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej(Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r.) system chroniący pracownika  przed upadkiem z wysokości  powinien składać się z następujących elementów:
- uprząż
- podzespół łącząco-amortyzujący
- podzespół kotwiczący (element zaczepowy)

Dalej § 16.2 tego rozporządzenia mówi o cechach poszczególnych elementów systemu- „powinny zapewnić utrzymanie użytkownika po wyhamowaniu upadku we właściwej pozycji, umożliwiającej oczekiwanie na udzielenie pomocy”.

Uprząż sportowa nie spełnia tych wymogów. Nie jest SOI ! O czym pisałem w jednym z artykułów. Jedynie szelki bezpieczeństwa(uprząż) spełniające normę PN-EN 361 mogą służyć jako składnik systemu chroniącego przed upadkiem z wysokości.

Zasady doboru SOI określa szczegółowo norma PN-EN 363 – Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Systemy powstrzymywania spadania.

Przy wyborze zabezpieczenia należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- usytuowanie istniejących tzw. punktów kotwiczenia, do których można umocować system asekuracyjny lub możliwość zainstalowania podzespołów kotwiczących,
- wysokość obszaru wolnego od elementów konstrukcyjnych pod stanowiskiem pracy (wysokość spadania),
- obszar wolny od konstrukcji, w obrębie którego pracownik może być w ruchu wahadłowym podczas spadania,
- dodatkowe czynniki, mogące mieć wpływ na prawidłowe działanie SOI (odpryski stopionego metalu, zapylenie, oleje, niska lub wysoka temperatura itp.),
- zakres i rodzaj przemieszczania się pracownika,
- czas pracy na danym stanowisku,
- czy praca ma być „w podparciu”,
-predyspozycje psychofizyczne pracownika.

 
Podaje poniżej  przykładowy zestaw  systemu chroniącego pracownika przed upadkiem z wysokości:

  1. Szelki bezpieczeństwa(uprząż) spełniająca normę PN-EN 361
  2. Podzespół łącząco – amortyzujący połączony z szelkami, w które ubrany jest pracownik, jego zadaniem jest złagodzenie skutków spadania człowieka z wysokości dzięki pochłanianiu energii kinetycznej powstałej w czasie spadania, składający się z amortyzatora bezpieczeństwa PN-EN 355 z 1 lub  z 2 linkami bezpieczeństwa PN-EN 354
  3. Hełm przemysłowy PN-EN 397 do pracy na wysokości (z paskiem podbródkowym)
  4. Linka ustalająca pozycję podczas pracy PN-EN 358
  5. Zatrzaśniki PN-EN 362
  6. Urządzenie ewakuacyjne PN-EN 341  umożliwia sprawną ewakuację z wysokości,


Dlaczego konieczne jest zakupienie urządzenia ewakuacyjnego? Tak nakazują nam przepisy a dokładnie Art. 209  § 1 Kodeksu pracy - pracodawca jest zobowiązany: zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożaru i ewakuacji pracowników oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 września 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 178 poz. 1745) § 8a.1 pkt 5- wybrany sprzęt roboczy, w tym środki SOI powinny umożliwiać ewakuację pracowników w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa.


Autor:  

Grzegorz Zaliwski

Instruktor alpinizmu przemysłowego
Szkoleniowiec NPKU „Akademia Polska”

 

Właściciel marki:

Rzeszowska Akademia Sportu
Krzysztof Bączkowski

Siedziba:

Zagorzyce 665A,
39-126 Zagorzyce

Oddział Rzeszów:

ul. Poniatowskiego 13A
35-026 Rzeszów
Nip: 8181630966
Numer telefonu: 606 664 028

Firmy, które nam zaufały:

  • a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f